Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych

Aktualności

Co nowego w życiu fundacji

Czy Polska w obszarze energetyki jest bezpieczna? Czy doktryna bezpieczeństwa energetycznego powinna opierać się na aktywach narodowych czy bazować na koncepcji regionalnych rynków europejskich? Jaki wpływ na stabilność rynków energii ma stan polskiego i europejskiego sektora energetycznego? W jakim kierunku powinna przebiegać transformacja polskiej energetyki? W jakim stopniu transformacja wymuszona zostanie przez rozwój technologii, które zwiększą efektywność dzisiejszej energetyki? Na te kluczowe pytania i wiele innych postarają się odpowiedzieć zgromadzeni we Wrocławiu na III Kongresie Energetycznym przedstawiciele administracji rządowej, eksperci, liderzy spółek energetycznych oraz naukowcy zajmujący się na co dzień problematyką polskiej, europejskiej i światowej energetyki.

Współczesne rynki energii charakteryzują się coraz większą dynamiką zmian. Można zaryzykować twierdzenie, że znajdują się w permanentnej transformacji. Jest ona stymulowana z jednej strony przez postęp technologiczny, z drugiej przez postępujący proces otwierania i integrowania się rynków energii. Na to nakładają się trwające przekształcenia w polskim górnictwie węglowym i wielkie wyzwania, przed jakimi stają polskie elektrownie. Nie bez znaczenia są też tendencje zarysowujące się w polityce energetycznej i z zakresu ochrony środowiska forsowane przez Komisję Europejską.

- W naszym przekonaniu tematem najwyższej wagi jest nadal kwestia bezpieczeństwa energetycznego – mówi dr Piotr Paszko, kierujący pracami Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych, który organizuje to wydarzenie. – W trakcie Kongresu będziemy się starali odpowiedzieć między innymi na pytania dotyczące procesu formowania polskiej doktryny bezpieczeństwa energetycznego oraz jej treści. Nadrzędnym celem organizowanego w dniach 18-19 października we Wrocławiu III Kongresu Energetycznego jest przedstawienie poglądów i umożliwienie rzeczowej dyskusji na temat najważniejszych zagadnień obecnych w polskiej i światowej energetyce – dodaje dr Paszko.

Przejawem zachodzących zmian jest także między innymi niezwykle dynamiczny rozwój towarowych giełd energii i gazu. To właśnie najnowsze trendy w handlu energią i paliwami na rynkach światowych będą jednym kolejnych tematów obrad na tegorocznym Kongresie Energetycznym.
- Chcemy by eksperci, praktycy, biznesmeni i naukowcy mogli bezpośrednio wymienić się nie tylko poglądami, ale własnymi doświadczeniami, uzyskanymi w codziennej pracy w tej trudnej i podlegającej ciągłym fluktuacjom branży – zauważa Remigiusz Nowakowski, ekspert w zakresie rynków energii, współtwórca idei Kongresu, i dodaje – Tematyka obrad obejmie także zagadnienia związane z wdrażaniem innowacji podnoszących efektywność w szeroko rozumianej energetyce. Dostrzegam wyraźną determinację rządu i spółek w dążeniu do wprowadzeniu jakościowych zmian w wielu segmentach sektora energetycznego, dlatego jesteśmy zaszczyceni faktem, że w Kongresie udział wezmą - Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, który zgodził się objąć to wydarzenie swoim patronatem oraz wygłosić słowo wstępne w trakcie panelu poświęconego przyszłości węgla i energetyki, a także szefowie największych polskich spółek paliwowych i energetycznych.  Bardzo interesująco zapowiada się również panel na temat rynku gazu poprzedzony wystąpieniem Piotra Woźniaka, prezesa zarządu PGNIG S.A., które będzie gospodarzem– podsumowuje Nowakowski.
Gośćmi Kongresu będą również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii - dr Michał Kurtyka, Sekretarz Generalny EURELECTRIC - Krystian Ruby, Prezes Lietuvos Energija – Dalius Misiunas oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

III Kongres Energetyczny odbędzie się 18-19 października 2017 roku we Wrocławiu, w Hotelu Mercure Centrum, Plac Dominikański 1. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Studiów Energetycznych DISE.
Poza wspomnianymi zagadnieniami, tematyka Kongresu obejmie również następujące obszary:

 • Rozwój rynków energii jako sposób budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Środkowej.
 • Strategiczne inwestycje w polskiej energetyce.
 • Kluczowe dla rozwoju branży programy modernizacyjne oraz projekty inwestycyjne.
 • Perspektywy rynku mocy w Polsce i UE.
 • Rozwój zorganizowanego obrotu energią i paliwami na rynkach europejskich i światowych.
 • Dynamika i formy handlu LNG.
 • Region Trójmorza jako centrum handlu paliwami i energią.
 • Ewolucja cen na światowych rynkach energii i paliw.
 • Strategiczne inwestycje w rozwój infrastruktury przesyłowej.
 • Bezpieczeństwo energetyczne jako komponent bezpieczeństwa narodowego.
 • Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, a bezpieczeństwo elektroenergetyczne Polski i Europy.
 • Kierunki modernizacji sektora paliwowo-energetycznego w Polsce na tle regionu.

Czy Polska w obszarze energetyki jest bezpieczna? Jaki wpływ na stabilność rynków energii ma stan polskiego i europejskiego sektora energetycznego? W jakim kierunku powinna przebiegać transformacja polskiej energetyki? W jakim stopniu transformacja wymuszona zostanie przez rozwój technologii, które zwiększą efektywność dzisiejszej energetyki?

To tylko niektóre pytania, które nurtują branże energetyczną i wydobywczą. Ze względu na interes naszego kraju czas na nie odpowiedzieć.

Na szczęście jest wspaniała okazja, żeby tak się stało. To jedyny raz w roku, gdy w jednym miejscu zbiorą się specjaliści, którzy rzeczywiście mogą podjąć tę merytoryczną dyskusję na najważniejsze dla energetycznego bezpieczeństwa Polski tematy.

We Wrocławiu, w Hotelu Mercure Centrum, w dniach 18-19 października na III Kongresie Energetycznym spotkają się wszyscy najważniejsi decydenci w polskiej energetyce: Minister Energii Krzysztof Tchórzewski (Patron Honorowy, wystąpi też osobiście w panelu dyskusyjnym  Energetyka a węgiel - jaka przyszłość"), Wiceminister Energii Michał Kurtyka, Prezes Zarządu PGNiG
S.A. Piotr Woźniak, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Górniczej S.A. Tomasz Rogala, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski, Prezes Zarządu Enea S.A. Mirosław Kowalik, Wiceprezes Zarządu Tauron Polska Energia S.A. Jarosław Broda, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Marcin Chludziński, Członek Rady Nadzorczej KGHM i Przewodniczący Zespołu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania Energii przy NCBiR dr inż. Wojciech Myślecki, Prezes Rafako S.A. Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Towarowej Giełdy Energii Paweł Ostrowski, Członek Zarządu Siemens S.A. Grzegorz Należyty, prof. dr hab. inż. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz wiele innych wybitnych postaci: przedstawiciele administracji rządowej, eksperci, liderzy spółek energetycznych oraz naukowcy zajmujący się na co dzień problematyką polskiej, europejskiej i światowej energetyki.

Szczególnym wydarzeniem pierwszego dnia kongresu będzie Polsko-Ukraińskie Forum Gazowe, którego Gospodarzem jest PGNIG S.A. Wystąpienie inaugurujące na temat koncepcji Trójmorza wygłosi Minister w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, a w ramach forum wystąpi Prezes Zarządu PGNiG S.A. Piotr Woźniak oraz Prezes Zarządu NAK Naftohazu Andrei Kobylev.

Obok szerokiego grona przedstawicieli polskich przedsiębiorstw branży energetycznej, swoje uczestnictwo w wydarzeniu potwierdzili goście międzynarodowi, w tym: Kristian Ruby - Sekretarz Generalny Union of the Electricity Industry - EURELECTRIC oraz Dalius Misiunas - Prezes Lietuvos Energija. Spodziewamy się także obecności wysokiej rangi przedstawicieli wielu innych międzynarodowych przedsiębiorstw. III Kongres Energetyczny, to impreza w której po prostu trzeba wziąć udział!
Szczegółowe informacje: http://www.dise.org.pl

DISE

Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych

Aleja Kasztanowa 3a-5 53-125 Wrocław pok. 6
tel. 57 575 78 37 lub +48 510 947 728
biuro@dise.org.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem