Transformacja energetyczna musi zacząć się od nas samych, a świadomość w zakresie odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych, wpływu człowieka na klimat, odnawialnych i nieemisyjnych źródeł energii należy kształtować od najmłodszych lat. Dlatego opracowaliśmy projekt dedykowany najmłodszym, którzy stanowią przyszłość Polskiej energetyki.
Edukacja ekologiczna
Zajęcia będą służyły edukacji ekologicznej, której celem będzie podnoszenie wiedzy w zakresie ochrony zasobów środowiska, zwiększenie świadomości i wiedzy uczniów w obszarze wpływu sektora energetycznego na środowisko i klimat, możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w energetyce oraz roli prosumentów oraz kształtowanie świadomości i postaw ekologicznych u dzieci.
Program
Zajęcia dydaktyczne w Centrum Badawczo-Rozwojowym Klastra, w czasie których uczniowie zdobędą wiedzę w zakresie zmian klimatycznych i związanych z nimi zagrożeń oraz sposobów pozyskiwania i magazynowania energii odnawialnej. Dowiedzą się również co oznacza termin „prosument”, jaka jest rola prosumentów w energetyce oraz w jaki sposób można nim zostać. Podsumowaniem dnia zajęć edukacyjnych będzie quiz dotyczących znajomości zagadnień związanych z wpływem sektora energetycznego na środowisko i klimat, możliwościami wykorzystania odnawialnych źródeł energii w energetyce oraz rolą prosumentów.
Tour edukacyjny na terenie Klastra, podczas którego uczniowie będą mieli okazję zobaczyć turbiny wiatrowe, magazyny energii, panele fotowoltaiczne oraz pionierską instalację Agro Hydro Energy.
Energetyczny Klaster Oławski
Centrum Badawczo rozwojowe jest nowym miejscem na Dolnym Śląsku, w którym odbywają się liczne konferencje, badania jednostek naukowych, spotkania uczniów i studentów. To miejsce, gdzie można zdobyć szeroką wiedzę w zakresie energii odnawialnej jak i mechanizmów produkcji.
Podsumowanie
20 października w Energetycznym Klastrze Oławskim EKO w Gaju Oławskim zakończyły się zajęcia edukacyjne dla szkół podstawowych prowadzone przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych (DISE).
Podczas zajęć rozmawialiśmy m. in. o tym: czym jest energia? skąd się bierze? co to są odnawialne źródła energii? Integralną częścią każdego z naszych spotkań był tour edukacyjny po klastrze energetycznym, połączony z oglądaniem wiatraków, magazynów energii i paneli fotowoltaicznych.
Najważniejszym punktem programu była możliwość obejrzenia wiatraków z bliska, a nawet wejścia do ich wnętrza.
W ramach projektu odbyło się 8 zajęć. Każdego dnia z radością obserwowaliśmy ogromne zainteresowanie uczniów tematyką OZE. Utwierdza nas to w przekonaniu, że edukacja ekologiczna od najmłodszych lat jest kluczem do sukcesu zielonej transformacji! Bardzo dziękujemy młodzieży za udział w zajęciach i mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę wykorzystają w życiu codziennym.
Zadanie publiczne finansowane ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego