Reaktory BWRX-300 są energetycznie równie efektywne jak tradycyjne elektrownie jądrowe tego samego typu. Jest to zdeterminowane prawami przyrody, czyli maksymalną temperaturą pary generowanej w rdzeniu reaktora. Natomiast reaktory SMR z ich prostotą konstrukcji, łącznie z ich modułowością, będą powstawać przy znacznie mniejszych nakładach. Niższe będą również koszty ich eksploatacji. Zakłada się, że do bieżącej obsługi jednego reaktora BWRX-300 potrzebny będzie personel w ilości ok. 100 osób.
Flotą kilkudziesięciu reaktorów BWRX-300 można zarządzać w sposób optymalny z punktu widzenia potrzeb systemu elektroenergetycznego. Dotyczy to zarówno możliwości wykorzystywania tych reaktorów do regulacji pracy sieci i elastycznego reagowania na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, ale także mniejszych niż w przypadku dużych bloków energetycznych jednostkowych ubytków mocy w systemie w okresie remontów i przeglądów oraz przeładunku paliwa.
Przeładunek paliwa odbywać się będzie raz na 12, 18 lub 24 miesiące w zależności od strategii eksploatacji reaktorów i będzie zsynchronizowany i zoptymalizowany z punktu widzenia zapotrzebowania na energię elektryczna i cieplną. Dzięki flotowemu podejściu – eksploatacji szeregu reaktorów tego samego typu, jedna wykwalifikowana ekipa wystarczy do zapewnienia płynnych procesów przeładunku i przeglądu wielu reaktorów BWRX-300. Optymalizacja w tym obszarze przełoży się na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji tych reaktorów.
Ponadto wiele krajów rozwijających energetykę jądrową w oparciu o SMRy wyraża gotowość na ścisłą współpracę w procesach licencjonowania tych reaktorów co zapewni zarówno znaczne obniżenie kosztów licencjonowania jak i obniży ryzyka związane z tymi ważnymi etapami wdrożenia reaktorów SMR.