POPRZEDNIA EDYCJA – IX KONGRES ENERGETYCZNY

Relacja filmowa z IX Kongresu Energetycznego

IX Kongres Energetyczny odbył się pod hasłem „Transformacja energetyczna sposobem na wyjście z kryzysu. Były to dwa intensywne dni dyskusji, spotkań i wydarzeń towarzyszących. Podczas tegorocznej edycji, w eksperckim gronie, szukaliśmy rozwiązań dla wzmocnienia polskiej energetyki – osiągnięcia celów transformacji i bezpieczeństwa systemu energetycznego. Padło wiele ciekawych i wnikliwych tez, a płynące z nich wnioski mają szansę wpłynąć na realny bieg wydarzeń w energetyce.

Kongresowe dyskusje były w tym roku skoncentrowane na kluczowych dla branży kwestiach, takich jak: polski miks energetyczny i Krajowy System Elektroenergetyczny, przyszłość gazu ziemnego, gazów odnawialnych i technologii węglowych; status polskich projektów jądrowych, inwestycje w energetykę wiatrową na lądzie i morzu oraz w fotowoltaikę, współpraca transgraniczna, rozwiązania cyfrowe, czy obniżanie emisyjności w ciepłownictwie i przemyśle. Debaty plenarne z kolei poruszały strategiczne tematy transformacji energetycznej, międzynarodowych partnerstw oraz finansowania inwestycji, przybliżających nas do nadrzędnych celów.

AGENDA

IX KONGRES ENERGETYCZNY DZIEŃ I

8:00

Rejestracja uczestników

9:00

Otwarcie Kongresu

  • Remigiusz Nowakowski, Dawid Jackiewicz – Zarząd DISE

9:10 – 10:00

Sesja Inauguracyjna

Wystąpienia Gości Honorowych

  • Ireneusz Zyska, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Grzegorz Tobiszowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego
  • Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski
  • Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
  • Jakub Mazur, Wiceprezydent Miasta Wrocławia
  • Ole Toft, Ambasador Danii w Polsce
  • Päivi Laine, Ambasador Finlandii w Polsce
  • David A. Wright, Commissioner, U.S. Nuclear Regulatory Commission
  • Daniel Lawton, Zastępca Szefa Misji, Ambasada USA w Polsce
  • Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs, Rektor Politechniki Wrocławskiej

10:00 – 10:15

Sesja Główna

Wystąpienia

  • Marek Wesoły, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, Ministerstwo Aktywów Państwowych
  • Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki

10:15 – 11:45

Panel dyskusyjny
Transformacja energetyczna sposobem na wyjście z kryzysu

Zagadnienia

  • Kluczowe czynniki dla wyjścia z kryzysu i przyspieszenia transformacji energetycznej
  • Strategie REPowerEU i Fit for 55 – czy zdążymy osiągnąć cele krótkoterminowe do 2030 r.?
  • Nowe interkonektory gazowe a dywersyfikacja – czy Europa jest niezależna od dostaw gazu z Rosji?
  • Status napełnienia magazynów gazu w świetle Rozporządzenia UE 2022/1854 – czy Europa jest bezpieczna i gotowa na sezon jesienno-zimowy?
  • Ceny maksymalne energii – sytuacja wytwórców i odbiorców końcowych a system wsparcia na 2024 r.
  • Rewizja Polityki Energetycznej Polski – cele strategiczne w perspektywie 2040 r.

Paneliści

Moderator
Joanna Maćkowiak-Pandera
, Prezeska Zarządu, Forum Energii, Członkini Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu

Paneliści

  • Ireneusz Zyska, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Sławomir Brzeziński, Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych, Węglokoks S.A.
  • Krzysztof Nowicki, Członek Zarządu ds. Produkcji i Optymalizacji ORLEN S.A.
  • Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
  • Norbert Grudzień, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych i Transformacji, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
  • Filip Grzegorczyk, Wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty S.A., Prezes Zarządu, Grupa Azoty ZAK S.A.
  • Michał J. Kołodziejczyk, Prezes Zarządu, Equinor Polska
  • Mateusz Wodejko, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, KGHM Polska Miedź S.A.
  • Kasjan Wyligała, Prezes Zarządu, LW Bogdanka SA

11:45 – 12:00

Dyskusja główna

Wystąpienie

  • Robert Rudich, Energy Attaché and Director, Department of Energy Office, Ambasada USA w Polsce

12:00 – 13:30

Panel dyskusyjny:
Strategiczne partnerstwa międzynarodowe na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i transformacji

Zagadnienia

  • Strategiczny wymiar bezpieczeństwa energetycznego i jego znaczenie dla zagwarantowania sprawnego funkcjonowanie gospodarek oraz społeczeństw europejskich
  • Geopolityczne aspekty bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz rola współpracy transatlantyckiej dla zapewnienia ciągłości dostaw energii i skutecznej transformacji
  • Strategiczne partnerstwo polsko-amerykańskie w obszarze zero emisyjnych technologii oraz zaopatrzenia w surowce energetyczne jako odpowiedź na szantaż energetyczny i inwazję Rosji na Ukrainę
  • Partnerstwa firm polskich i amerykańskich w budowie bloków SMR w Polsce – dostępne technologie oraz modele współpracy w ich wdrażaniu w Polsce
  • Nowa infrastruktura gazowa – gazociąg Baltic Pipe, terminale LNG oraz interkonektory transgraniczne – warunkiem uniezależnienia się od gazu rosyjskiego i zapewnienia ciągłości dostaw gazu w Europie
  • Połączenia transgraniczne Polski i Litwy – LitPoLiink i GIPL – gwarancją bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej

Paneliści

Moderator
Wojciech Jakóbik
, Redaktor naczelny, BiznesAlert.pl

Paneliści

  • Piotr Dobrzyński, Zastępca Dyrektora, Pion Rozwoju Biznesu, Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o.
  • Konrad Szymański, Zastępca Dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego
  • Dominik Jankowski, Doradca Polityczny, Gabinet Sekretarza Generalnego, NATO
  • Dawid Jackiewicz, Wiceprezes Zarządu, ORLEN Synthos Green Energy
  • Michał Kurtyka, COP24 President,  Distinguished Fellow of the Atlantic Council
  • Dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN, Poseł na Sejm RP, Członek Rady Fundacji Kaukaskiej
  • Michalina Sobolewska, Government Relations Advisor, ExxonMobil Central Europe Holding GmbH

13:30 – 14:30

Lunch

Sesje Panelowe – Równoległe I, II, III

SALA A

14:30 – 14:40  Wystąpienia

Więcej

  • Igor Petryk, Market Development Director, Energy Europe, Wärtsilä Energy – “Powering Poland’s future: Optimising power system & district heating for the next decade”

14:40 – 16:00  Panel dyskusyjny I

KSE Przyszłości – rozwój systemu elektroenergetycznego w czasie transformacji

Zagadnienia

  • Kierunki rozwoju europejskiego rynku energii elektrycznej do 2030 oraz wizja zintegrowanego systemu elektroenergetycznego UE w perspektywie 2050
  • New Electricity Market Design – jak zapewnić dostęp do przystępnej i konkurencyjnej cenowo energii dla Europejczyków
  • Rynek mocy jako system rezerw mocy czy samobilansowanie OZE?
  • Praca systemu elektroenergetycznego z dominującą rolą OZE
  • Market coupling – szanse i zagrożenia
  • Przyłączenie odnawialnych źródeł i magazynów energii do sieci – stan obecny i perspektywy
  • Jak innowacje zmieniają zasady pracy systemów energetycznych? – rozpływy energii odnawialnej w sieciach

Paneliści

Moderator
Prof. dr hab. inż. Konrad Świrski
, Instytut Techniki Cieplnej, Politechnika Warszawska

Paneliści

  • Prof. dr hab. inż. Waldemar Skomudek, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • Maciej Przybylski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Systemu PSE, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA
  • Jarosław Wróbel, Prezes Zarządu, Energa Obrót S.A.
  • Igor Petryk, Market Development Director, Energy Europe, Wärtsilä Energy
  • Michał Janiszewski, Grid Integration Manager, Better Energy Poland
  • Grzegorz Onichimowski, Członek Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu
  • Agnieszka Okońska, Członek Zarządu, Stoen Operator (E.ON Group)
  • Robert Zasina, Dyrektor ds. zarządzania Majątkiem, TAURON Polska Energia S.A.

SALA B

14:30 – 14:40  Wystąpienia

Więcej

Dr Marcin Sienkiewicz, Wicedyrektor Biura Strategii i Projektów ds. Rynków Gazu, Towarowa Giełda Energii S.A. – „Europejskie rynki gazu w dobie transformacji”

14:40 – 16:00 Panel dyskusyjny II

Gaz ziemny jako paliwo pomostowe
i biometan jako odnawialny gaz przyszłości

Zagadnienia

  • Czynniki geopolityczne kształtujące rynek gazu
  • Dywersyfikacja dostaw gazu do Europy, czyli znaczenie nowych interkonektorów gazowych
  • Polski terminal LNG – moc regazyfikacyjna i status rozbudowy
  • Wspólne zakupy gazu dla UE – jak będzie funkcjonowała platforma i czy będzie stanowiła skuteczną zaporę przed kryzysem?
  • Zgodność gazu ziemnego z taksonomią UE a przyszłość gazów zdekarbonizowanych
  • Potencjał wykorzystania biometanu – czego potrzebują pierwsze projekty?

Paneliści

Moderator
Janusz Pietruszyński
, Redaktor Naczelny, CIRE.pl

Paneliści

  • Katarzyna Harpak, Poland Programme Manager, European Climate Foundation
  • Jakub Kowalski, Członek Zarządu ds. operacyjnych, Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
  • Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu, Towarowa Giełda Energii S.A.
  • Leszek Mańk, Prezes Zarządu, PGNiG BioEvolution
  • Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu, GAZ-SYSTEM S.A.
  • Leszek Wiwała, Prezes-Dyrektor Generalny, POPIHN, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego

SALA C

14:30 – 14:40  Wystąpienia

Więcej

  • Lidia Król, Dyrektor, Departament Geologii i Koncesji Geologicznych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

14:40 – 16:00 Panel dyskusyjny III

Perspektywa dla węgla w energetyce – rola technologii CCS/U w dekarbonizacji energetyki i przemysłu

Zagadnienia

  • Status technologie wychwytu, transportu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS, z ang. Carbon Capture, Utilization and Storage) na świecie i działania podejmowane w Polsce
  • Misja i cele strategiczne państwa polskiego wobec technologii CCUS
  • Klastry energetyczno-przemysłowe technologii CCUS
  • Aspekty prawne i możliwości finansowania projektów CCSU w Polsce
  • Rozwiązania technologiczne w obszarze wychwyty CO2
  • Aspekty technologiczne transportu i składowania CO2
  • Integracja technologii CCS w przemyśle cementowym i wapienniczym
  • CCS w hutnictwie żelaza i miedzi
  • CCSU a gospodarka wodorowa

Paneliści

Moderator
Prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak
, Centrum Energetyki AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Paneliści

  • Lidia Król, Dyrektor, Departament Geologii i Koncesji Geologicznych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Waldemar Szulc, Dyrektor Biura, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie
  • Dr Szczepan Polak, Principal Business Developer, Equinor
  • Dariusz Dumkiewicz, Zastępca Prezesa Zarządu ds. handlu i inwestycji, LW Bogdanka SA
  • Anna Striżyk, Dyrektor Departamentu Zarządzania Strategią i Rozwojem, Grupa Enea

16:00 – 16:30

Przerwa kawowa

Sesje Panelowe – Równoległe I, II, III

SALA A

16:30 – 16:40 Wystąpienia

Więcej

  • Janusz Gajowiecki, Prezes Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

16:40 – 18:00 Panel dyskusyjny I

Onshore i offshore – uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie i status rozwoju projektów na morzu

Zagadnienia

  • Strategia UE na rzecz rozwoju morskiej energetyki odnawialnej neutralnej dla klimatu
  • Ekspansja wiatrowa w basenie Morza Bałtyckiego i rola porozumień sektorowych z państwami bałtyckimi
  • Status projektów offshore na polskich wodach Bałtyku – wyniki postepowania rozstrzygającego a gotowość terminalu instalacyjnego
  • Nowe szerokie znaczenie „offshore”: morskie farmy wiatrowe, pływające farmy wiatrowe, energia oceaniczna, wyspy energetyczne
  • Łańcuch dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej – czy dostawcy zagraniczni wzmocnią polski offshore a szansa dla polskiego local content
  • Systemy wsparcia oraz modele kontraktowania energii z offshore – umowy PPA i dobre praktyki globalnych liderów

Paneliści

Moderator
Paweł Wróbel
, Dyrektor Zarządzający, BalticWindEU

Paneliści

  • Piotr Stępiński, Kierownik Zespołu do Spraw Monitorowania Rozwoju Rynku Odnawialnych Źródeł Energii, Departament Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Alicja Chilińska-Zawadzka, Dyrektor Generalna, EDF Renewables Polska
  • Katarzyna Suchcicka, Dyrektor Zarządzający, Dyrektor Generalny, OX2 Polska
  • Rafał Hajduk, Partner, Kancelaria prawna Domański Zakrzewski Palinka (DZP)
  • Janusz Gajowiecki, Prezes zarządu, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
  • Monika Morawiecka, Senior Advisor, Regulatory Assistance Project (RAP), Członkini Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu

SALA B

16:30 – 16:50 Wystąpienia

Więcej

  • Tomasz Kozar, Cloud Technology Lead, Microsoft Polska – „Internet rzeczy w inteligentnym mieście”
  • Sorin Lupu, Sales & BD Executive, Business Development Division, Israel Electric Corporation – “360o Electricity Security”

16:50 – 18:00 Panel dyskusyjny II

Tranzycja cyfrowo energetyczna – sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo w systemach energetycznych

Zagadnienia

  • Nowe modele biznesowe projektów energetycznych w ekosystemie cyfrowym
  • Bezpieczeństwo energetyczne a inteligentne sieci i interoperacyjne systemy zarządzania energią
  • Transformacja energetyczna wobec cyfryzacji – wirtualny prosument, smart grid, smart metering i rozwiązania przyszłości
  • Blockchain a transakcje prosumenckie
  • Multichmura, czyli nie ma powrotu do energetyki analogowej – szanse i ryzyka

Paneliści

Moderator

  • Dariusz Kryczka, Starszy Menadżer w Kancelarii EY Law w Zespole Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju, EY Polska

Paneliści

  • Sławomir Krenczyk, Dyrektor Wykonawczy i Członek Zarządu, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego
  • Tomasz Niebylski, ATU Lead – Utilities, Telco, Manufacturing, Microsoft Polska
  • Aleksandra Miłobędzka, Kierowniczka ds. Rozwoju, WiseEuropa
  • Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.
  • Mirosław Skowron, Prezes Zarządu, PERN S.A.
  • Mariusz Kolanko, Współzałożyciel, Startup byteLAKE
  • Dr inż. Wojciech Myślecki, prof. honorowy UP, Przewodniczący Rady Nadzorczej Ekoenergetyka-Polska SA

SALA C

16:30 – 16:40 Wystąpienia

Więcej

  • Andrzej Kaźmierski, Dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii – „Energetyka przemysłowa jako klucz do transformacji energetycznej”

16:40 – 18:00 Panel dyskusyjny III

Zielony przemysł – jak efektywnie wykorzystać energię odnawialną w przemyśle?

Zagadnienia

  • Strategie zrównoważonego zarządzania energią a rozwój przedsiębiorstw
  • Konkurencyjność polskiego przemysłu w świetle unijnej strategii neutralności klimatycznej
  • Rozwój przemysłu w neutralnej i zasobooszczędnej gospodarce
  • System monitorowania efektywności energetycznej w sektorach energochłonnych (case studies)
  • Korporacyjne umowy cPPA jako nowy sposób finansowania inwestycji w OZE podmiotów przemysłowych
  • Obowiązki raportowania zgodnie z taksonomią UE – wyzwania dla przemysłu a oczekiwania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu
  • Niezależność energetyczna a bilans ekonomiczny – motywacja przedsiębiorstw do zielonej transformacji

Paneliści

Moderator
Dr hab. Mariusz Swora
, Kancelaria Swora Legal, członek rady doradców strategicznych, Europejskie Stowarzyszenie Regulatorów ERRA

Paneliści

  • Włodzimierz Ehrenhalt, Główny Ekspert ZPP ds. Energetyki, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
  • Anna Kornecka, Prezes zarządu, ESG Impact Network
  • Aleksandra Czopik-Barecka, Adwokat, radca prawny, Head of Energy & Compliance, RUBICON Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów
  • Mariusz Wawer, Head of Governmental Relations & ESG, 3M East Europe Region
  • Michał Obiegała, Director of Corporate Affairs & Communications Poland, Strategic Projects Europe, BP
  • Piotr Podgórski, Dyrektor Naczelny ds. Transformacji, KGHM Polska Miedź S.A.
  • Artur Warzocha, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych, TAURON Polska Energia S.A.
  • Andrzej Kaźmierski, Dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

18:00

Podsumowanie pierwszego dnia Kongresu Energetycznego

IX KONGRES ENERGETYCZNY DZIEŃ II

9:00 – 9:20

Sesja otwierająca dzień II

Wystąpienie

  • Stefano Cabras, Policy Officer, Energy Platform Task Force, DG ENER, European Commission – “The EU Energy Transformation”
  • Marcin Roszkowski „Indeks bezpieczeństwa energetycznego”, Prezes Instytutu Jagiellońskiego

9:20 – 9:40

Sesja Główna

Wystąpienia

  • Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego – „Rola BGK we wspieraniu transformacji energetycznej kraju”
  • Grzegorz Rabsztyn, Dyrektor Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie

9:40 – 11:00

Panel dyskusyjny: Finansowanie transformacji energetycznej – zielone priorytety instytucji finansowych

Zagadnienia

  • Sprawiedliwa transformacja, czyli kto może liczyć na największe wsparcie?
  • Zielone finanse w otoczeniu makroekonomicznym motywacją do transformacji polskiej energetyki
  • Sposoby zarządzania ryzykiem klimatycznym inwestorów instytucjonalnych i detalicznych
  • Projekty net zero i zero-waste w świetle realizacji celu Europy neutralnej dla klimatu
  • Bariery, korzyści i dobre praktyki instytucji finansowych w rozwijaniu oferty zielonych produktów
  • Rola sektora finansowego w promowaniu zielonych inwestycji – czy projekty ekologiczne są ekonomiczne?
  • Wymogi bankowe dla modeli PPA – jak sprawić, aby cPPA stał się nowym standardem dostaw czystej energii?

Paneliści

Moderator

Dominika Tarczyńska, Dziennikarka, Stowarzyszenie Program Czysta Polska, Polsat News

Paneliści

  • Artur Michalski, Wiceprezes Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Paweł Strączyński, Wiceprezes Zarządu, Bank Pekao SA
  • Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku, PKO Bank Polski
  • Joanna Smolik, Dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego
  • Alina Wołoszyn, Partner, Szef działu Deal Advisory, KPMG w Polsce
  • Anna Chmielewska, Associate Director, Senior Banker, European Bank for Reconstruction and Development
  • Grzegorz Rabsztyn, Dyrektor Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie

11:00 – 11:30

Przerwa kawowa

Sesje Panelowe – Równoległe I, II, III

SALA A

11:30 – 11:50 Wystąpienia

Więcej

  • Andrzej Głowacki, Prezes, Państwowa Agencja Atomistyki
  • David A. Wright, Commissioner, U.S. NRC Nuclear Regulatory Commission

11:50 – 13:00 Panel dyskusyjny I

Wielkoskalowa energetyka jądrowa – stabilne źródło bezemisyjnej energii dla systemu elektroenergetycznego

Zagadnienia

  • Bezpieczeństwo technologii jądrowych i dążenie do zerowej emisji
  • Energetyka jądrowa a zgodność z taksonomią UE
  • Polski program energetyki jądrowej z perspektywy 3 lat od ogłoszenia – jakie kamienie milowe jeszcze przed Polską?
  • Światowe standardy regulacyjne a polskie prawo – czy jesteśmy gotowi na atom?
  • Proces certyfikacji technologii reaktora jądrowego w celu spełnienia wymogów bezpieczeństwa – zakres poszczególnych etapów certyfikacji na przykładzie działania regulatorów w państwach posiadających elektrownie jądrowe
  • Globalne łańcuchy dostaw dla energetyki jądrowej – jakie miejsce może zająć Polska?

Paneliści

Moderator
Paweł Grzejszczak
, Partner, Kancelaria DZP Domański, Zakrzewski, Palinka sp. k.

Paneliści

  • David A. Wright, Commissioner, U.S. NRC Nuclear Regulatory Commission
  • Andrzej Głowacki, Prezes, Państwowa Agencja Atomistyki
  • Bogdan Pilch, Dyrektor Generalny, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska
  • Prof. dr inż. Krzysztof Kurek, Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych
  • Thierry Deschaux, Dyrektor Generalny, EDF Przedstawicielstwo w Polsce

SALA B

11:30 – 11:50 Wystąpienia

Więcej

  • Robert Woźniak, CEO, Founder, Strategic Advisor, Elitmind – “Transformacja energetyczna sposobem na wyjście z kryzysu”
  • Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu, EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej

11:50 – 13:00 Panel dyskusyjny II

Rozproszona generacja OZE i potencjał  magazynowania energii odnawialnej –  jak podnieść stabilność wytwarzania z OZE?

Zagadnienia

  • Potencjał polskiego OZE a czynniki blokujące zwiększenie wolumenu
  • Cable pooling i linia bezpośrednia – czy to wystarczy, żeby zazielenić miks energetyczny?
  • System aukcji OZE – czy wciąż jest atrakcyjny i czego potrzebują wytwórcy?
  • Magazynowanie OZE a rola wodoru
  • Fotowoltaika a wąskie gardło sieci – bariery dla uwolnienia energii słonecznej i przyszłość projektów agrofotowoltaicznych i farm pływających
  • Znaczenie energetyki prosumenckiej, czyli koncepcje prosumenta wirtualnego i zbiorowego, spółdzielni energetycznej – czego potrzebuje polska energetyka obywatelska?
  • Klastry energii – przekraczanie granic administracyjnych, modele hybrydowe i kierunki przyszłości
  • Perspektywy dla wdrożenia energii geotermalnej i szczytowo-pompowej

Paneliści

Moderator
Justyna Piszczatowska
, Redaktor naczelna i założycielka, green-news.pl

Paneliści

  • Michał Głowacki, Head of Country, Lightsource BP Poland
  • Olga Sypuła, Country Manager, European Energy Polska
  • Andrzej Jeżewski, Wiceprzewodniczący Rady Programowej Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, Prezes, Energetyczny Klaster Oławski EKO
  • Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej Sp. z o.o.
  • Bogusław Rybacki, Wiceprezes zarządu ds. Zarządzania Majątkiem, TAURON Polska Energia S.A.
  • Szymon Kowalski, Wiceprezes Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
  • Albert Gryszczuk, Prezes Zarządu, Krajowa Izba Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii

SALA C

11:30 – 12:00 Wystąpienia

Więcej

  • Martin Kremer, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu
  • Dr Nils Geißler, Dyrektor Generalny ds. Energii i Ochrony klimatu, Ministerstwa Energii, Ochrony Klimatu, Środowiska i Rolnictwa Landu Saksonii  – “The Free State of Saxony on the way to climate neutrality”
  • Artur Kowalik, Dyrektor Departamentu Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

12:00 – 13:00 Panel dyskusyjny III

Polsko-niemieckie Forum dla Energii i Klimatu. Wspólna droga do neutralności klimatycznej

Zagadnienia

  • Cele strategiczne polskiej i niemieckiej energetyki wielkoskalowej i lokalnej
  • Strategie wodorowe Polski i Niemiec jako odpowiedź na ambitne cele dekarbonizacji europejskich gospodarek
  • Doświadczenia polskie i niemieckie w zakresie transformacji energetycznej – ten sam kierunek, ale czy różne drogi?
  • Potencjał współpracy polsko-niemieckiej w procesie transformacji energetycznej na przykładzie Dolnego Śląska i Saksonii – OZE, wodór i elektromobilność
  • Niezależność energetyczna w świetle realizacji celów pakietu REPowerEU – polska i niemiecka droga uniezależnienia się od dostaw paliw z Rosji

Paneliści

Moderator
Maciej Satora
, Pracownik Naukowy, Fraunhofer IWU

Paneliści

  • Dr Nils Geißler, Dyrektor generalny ds. energii i ochrony klimatu, Ministerstwa Energii, Ochrony Klimatu, Środowiska i Rolnictwa Landu Saksonii
  • Hubert Papaj, Prezes Zarządu Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
  • Lena Möller, Associate, Gas Infrastructures & Policies Programme, European Climate Foundation
  • Christopher Frey, Head of Public Affairs, Sunfire GmbH
  • Heike Schleussner, Head of Taskforce Structural Change, Entwicklungsgesellschaft Niederschlesische Oberlausitz mbH
  • Sacha Caron, Dyrektor sprzedaży, Prokurent, Stadtwerke Goerlitz AG
  • Wojciech Makarski, Wiceprezes Zarządu, SEC Zgorzelec Sp. z o.o.

Sesje Panelowe – Równoległe I, II, III

SALA A

13:00 – 13:15 Wystąpienia

Więcej

  • Prof. dr hab. Wacław Gudowski, Doradca ORLEN Synthos Green Energy (OSGE), NCBJ Narodowe Centrum Badań Jądrowych, KTH Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie – „SMR – mały Atom – dla polskiej transformacji energetycznej: BWRX-300”

13:15 – 14:30 Panel dyskusyjny I

Rozwój technologii jądrowych – potencjał produkcji czystej energii w jednostkach modularnych SMR

Zagadnienia

  • Technologie SMR rozwijane na świecie – dobre praktyki
  • Uwarunkowania procesów licencyjnych dla elektrowni SMR w Polsce – czy uzasadnione jest zastosowanie uproszczonych rozwiązań dla technologii SMR?
  • Warunki uzyskania ogólnej opinii dot. planowanych w Polsce rozwiązań organizacyjno-technicznych dla reaktorów SMR
  • Możliwość wykorzystania w Polsce przedlicencyjnego przeglądu technologii (vendor design review) dokonanego w innym kraju
  • Wyścig o rozwój SMR – status zaawansowania polskich projektów
  • Potencjał dla zastosowania małych reaktorów jądrowych w przemyśle
  • Modele finansowania rozwoju projektów SMR w Polsce

Paneliści

Moderator
Anna Szczodra
, Partner, Radca prawny, KPMG Law

Paneliści

  • David A. Wright, Commissioner, U.S. Nuclear Regulatory Commission
  • Dawid Jackiewicz, Wiceprezes Zarządu, Orlen Synthos Green Energy
  • Marcin Dąbrowski, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego, Państwowa Agencja Atomistyki
  • Damian Jamroz, Prezes Zarządu, Last Energy Polska
  • Prof. dr inż. Wacław Gudowski, Doradca ORLEN Synthos Green Energy (OSGE), NCBJ Narodowe Centrum Badań Jądrowych, KTH Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie

SALA B

13:00 – 13:15 Wystąpienia

Więcej

  • Agnieszka Spirydowicz, Dyrektor Dolnośląskiej Doliny Wodorowej,
    Dr Andrzej Węgrzyn, Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Transformacji Energetycznej – „Inicjatywy Dolnośląskiej Doliny Wodorowej”

13:15 – 14:30 Panel dyskusyjny II

Polska gospodarka wodorowa – wykorzystanie wodoru z OZE i atomu w energetyce, transporcie i przemyśle

Zagadnienia

  • Wodór nowym gazem ziemnym – ograniczenie emisji gazów cieplarnianych
  • Wodór odnawialny, elektrolityczny i niskoemisyjny – stan rozwoju technologii i gotowość rynku
  • W oczekiwaniu na przyjęcie unijnego pakietu dekarbonizacyjnego – co nas czeka?
  • Doliny wodorowe – współpraca samorządu terytorialnego z nauką i biznesem na rzecz wodoryzacji gospodarki
  • Przesył wodoru – unbundling czy zatłaczanie wodoru do sieci gazowych?
  • Perspektywa stosowania technologii wodorowych w polskim transporcie i zastosowanie
    w przemyśle

Paneliści

Moderator
Dr hab. inż. Jakub Kupecki
, prof. IEn., Dyrektor Instytutu Energetyki

Paneliści

  • Agnieszka Spirydowicz, Prezes Zarządu, Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej Zklaster, Dyrektor Dolnośląskiej Doliny Wodorowej
  • Prof. dr hab. inż. Halina Pawlak-Kruczek, Dyrektor Centrum. Technologii Wodorowych i Odnawialnych Źródeł Energii, Politechnika Wrocławska
  • Maciej Satora, Pracownik Naukowy, Fraunhofer IWU
  • Dr Andrzej Węgrzyn, Wiceprezes, Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa
  • Piotr Zdyb, Kierownik, Zespół Budowy Źródeł Wytwarzania Wodoru Odnawialnego, ORLEN SA

SALA C

13:00 – 13:10 Wystąpienia

Więcej

  • Dorota Jeziorowska, Dyrektor, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych – „Transformacja ciepłownictwa – wprowadzenie”

13:10 – 14:30 Panel dyskusyjny III

Zrównoważone ciepłownictwo – jak zwiększyć efektywność energetyczną i obniżyć emisyjność ciepłownictwa?

Zagadnienia

  • Obniżenie kryteriów jakościowych paliw stałych a walka o czyste powietrze w miastach
  • Skuteczność uchwał antysmogowych w czasie kryzysu
  • Elektryfikacja ciepłownictwa – czego potrzebuje polskie ciepłownictwo, żeby obniżyć emisje?
  • Wykorzystanie ciepła odpadowego (waste to energy)
  • Technologie magazynowania ciepła
  • Systemowa efektywność energetyczna a znaczenie kogeneracji
  • Miasta wobec kryzysu klimatycznego – ograniczenie miejskich wysp ciepła i świadome oszczędzanie energii

Paneliści

Moderator
Dorota Jeziorowska
, Dyrektor, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

Paneliści

  • Piotr Górnik, Prezes Zarządu, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.
  • Jacek Szymczak, Prezes Zarządu, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie
  • Monika Gawlik, Dyrektor, Departament Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła, Urząd Regulacji Energetyki
  • Aneta Więcka, Kierownik projektu, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
  • Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Urząd Miejski Wrocławia
  • Piotr Maryński, Członek rady nadzorczej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
  • Ireneusz Krupa, Członek Zarządu PSG ds. Rozwoju i Inwestycji, Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.

14:30 – 14:40

Podsumowanie IX Kongresu Energetycznego

14:40 – 15:30

Lunch

Wydarzenia towarzyszące

Dzień I

13:00 – 13:30

Briefing – „Rekomendacje na 100 dni nowego rządu”
Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu

14:30 – 16:30

Energia dla Ukrainy – Okrągły Stół ws. odbudowy
UN Global Compact Network Poland

Dzień II

11:30-13:15

Warsztaty –  Nowy model rynku energii
WiseEuropa

GALERIA