SMR a składowanie odpadów

SMR to ogólna nazwa reaktorów różnych technologii. Ilość odpadów zależy w dużym stopniu od tego, w jakiej technologii jest skonstruowany
– czyli pojawiające się stwierdzenia, że SMR-y będą generować więcej odpadów radioaktywnych niż wielkoskalowe elektrownie jest zbyt ogólnikowe i BARDZO NIEPRECYZYJNE!

Dla przykładu posłużmy się przypadkiem technologii BWRX-300, dla której znane są dokładne liczby.

  • Jeden reaktor BWRX-300 w przewidywanym okresie eksploatacji 60 lat wygeneruje odpady:
    wysoko-aktywne odpady radioaktywne w postaci użytego paliwa (UŻ):
    622 tony użytego paliwa w postaci kaset paliwowych zawierających 358 ton wypalonego paliwa uranowego o objętości 1400 m3
  • średnio- i nisko-aktywnych odpadów długożyciowych o objętości ok. 1000 – 2000 m3
  • wysoko-aktywne, krótkożyciowe odpady ok. 360 m3

Ilość użytego paliwa – UŻ – wygenerowanego w BWRX-300 jest w prostej zależności od wzbogacenia i poziomu wypalenia paliwa, czyli ilości wyprodukowanej energii, oraz w mniejszym stopniu od zarządzania przeładowaniami paliwa w trakcie eksploatacji i jego ilość odpowiadać będzie oszacowaniom jak powyżej.

Reaktor BWRX-300 NIE BĘDZIE GENEROWAŁ na jednostkę wyprodukowanej energii więcej użytego paliwa, czyli to, co nazywamy wysokoaktywnymi odpadami radioaktywnymi, niż elektrownia „wielkoskalowa”. Kropka!

Polskie prawo jednoznacznie reguluje, iż ustawowo umocowanym operatorem państwowym zagospodarowującym odpady jest państwowy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, który będzie odbierał paliwo od operatorów jądrowych – i tylko on może prowadzić politykę w tym zakresie, budować magazyny itp.

Szczegółowe rozwiązania, związane z gospodarką użytym paliwem są następujące:

  • Użyte paliwo po wyładowaniu z rdzenia zostaje przeniesione do sąsiadującego z reaktorem basenu do tymczasowego przechowywania
    i chłodzenia użytego paliwa. Czas przebywania użytego paliwa w tym basenie to minimum 8 lat.
  • Po ok. 8 latach wychłodzone kasety paliwowe zastaną przeniesione do wielozadaniowego przechowalnika użytego paliwa typu „suchego”, tzn. pasywnie chłodzonego powietrzem. Przechowalnik taki będzie mógł przechowywać użyte paliwo przez okres kilkudziesięciu lat na terenie elektrociepłowni BWRX-300 w specjalnie zaprojektowanym magazynie. Następnie przechowalnik ten będzie mógł być użyty jako kontejner do transportu użytego paliwa do geologicznego składowiska UŻ. Geologiczne składowisko UŻ zostanie opracowane wspólnie z programem Dużego Atomu. Metody geologicznego przechowywania użytego paliwa są te same dla paliwa reaktorów typu wrzącego, jak BWRX-300, i dla reaktorów ciśnieniowych, PWR, które planuje Duży Atom.