Warsztaty dotyczące rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce
8-9 września 2022 r.

baner

Patronat Honorowy

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Patronat Honorowy
Wiceprezesa Rady Ministrów
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Pana Henryka Kowalczyka

Zapraszamy Państwa do udziału w Warsztatach dotyczących rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce.
Termin warsztatów: 8-9 września 2022 r.

W trakcie organizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa warsztatów, zostanie zaprezentowana instalacja agrofotowoltaiczna o mocy zainstalowanej elektrycznej przekraczającej 100 kW, a wybitni eksperci z branży elektroenergetycznej poruszą kwestie związane m.in. z możliwościami zastosowania agrofotowoltaiki w innowacyjnej gospodarce rolniczej, potencjałem rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce, a także zakresem koniecznych zmian legislacyjnych, które umożliwią wykorzystanie tego potencjału i spowodują, że inwestowanie w instalacje tego typu będzie korzystne dla rolników.

Agenda

8 września 2022 r. (czwartek)

12.00 – 13.00

Transport ze stacji PKP Wrocław Główny – Gaj Oławski

13.00 – 13.45

Rejestracja uczestników szkolenia / Lunch

13.45 – 14.00

Otwarcie szkolenia

Prowadzący: Marek Chibowski – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

14.00 – 14.30

Agrofotowoltaika – wprowadzenie do tematu, doświadczenia innych krajów, potencjał rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce

Prowadzący: Remigiusz Nowakowski – Prezes Zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych

14.30 – 15.00

Przykłady i możliwości zastosowania agrofotowoltaiki w innowacyjnej gospodarce rolniczej, ekonomika przedsięwzięcia

Prowadzący: prof. Tadeusz Ludwik Trziszka – profesor zwyczajny w Katedrze Rozwoju Funkcjonalnych Produktów Żywnościowych Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

15.00 – 15.30

Praktyczne aspekty wdrażania projektów w zakresie agrofotowoltaiki

Prowadzący: Andrzej Jeżewski – właściciel firmy Promet-Plast s.c. zajmującej się produkcją energii odnawialnej oraz przetwórstwem tworzyw sztucznych, Lider Energetycznego Klastra Oławskiego, Wiceprzewodniczący Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii

15.30 – 17.00

Zwiedzanie instalacji agrofotowoltaicznej

17.00 – 17.30

Podsumowanie I dnia warsztatów – dyskusja

17.30

Transport do hotelu

18.00

Obiadokolacja

9 września 2022 r. (piątek)

07.00 – 08.30

Śniadanie / wykwaterowanie z hotelu

08.30 – 09.00

Transport do miejsca warsztatów

09.00 – 09.45

Uwarunkowania prawne rynku energii

Prowadząca: Monika Gawlik – Dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła w Urzędzie Regulacji Energetyki

09.45 – 10.30

Magazynowanie energii – synergia z agrofotowoltaiką

Prowadząca: Barbara Adamska – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii

10.30 – 11.00

Przerwa kawowa

11.00 – 11.45

Rynek energii – możliwości stojące przed agrofotowoltaiką

Prowadzący: Piotr Zawistowski – Prezes Towarowej Giełdy Energii S.A., członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Giełd Towarowych

11.45 – 12.30

Bariery rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce, zakres koniecznych zmian legislacyjnych

Prowadzący: Krzysztof Radomski – Adwokat, Przewodniczący Rady Fundacji Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych

12.30 – 13.00

Podsumowanie II dnia warsztatów – dyskusja

13.00 – 14.00

Obiad

14.00 – 15.00

Transport z Gaju Oławskiego do stacji PKP Wrocław Główny

Prowadzący

Remigiusz Nowakowski

Remigiusz Nowakowski

Prezes Zarządu
Dolnośląskiego Instytutu
Studiów Energetycznych


Czytaj więcej

Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami inwestycyjnymi w branży energetycznej i ciepłowniczej, a także doskonałą znajomość specyfiki sektora energetycznego oraz zasad działania rynku energii elektrycznej. W latach 2015-2016 był Prezesem Zarządu TAURON Polska Energia (wiodący polski koncern energetyczny). W latach 2016-2019 był członkiem Rady Dyrektorów w EURELECTRIC. W latach 2018 – 2020 pełnił funkcję Dyrektora Generalnego w PILE ELBUD SA (budowa infrastruktury elektroenergetycznej). W roku 2020 obejmował stanowisko Executive Director, Heating & Cooling, Poland and Baltics w Fortum.

Tadeusz Trziszka

Tadeusz Trziszka

Profesor zwyczajny w Katedrze
Rozwoju Funkcjonalnych Produktów Żywnościowych
Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności
Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu


Czytaj więcej

Ekspert z zakresu biologizacji rolnictwa z wykorzystaniem OZE, zwłaszcza energii fotowoltaicznej od ponad 40 lat związany z sektorem produkcji i przetwórstwa żywności. W latach 1996-2002 oraz 2012-2016 pełnił funkcję prorektora, a w latach 2016-2020 był rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr). Na dorobek organizacyjno-zarządczy składa się też okres 19 lat kierowania Katedrą Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością na UPWr, 13 lat kierowania dwoma kierunkami studiów podyplomowych oraz wiele innych funkcji organizacyjnych w uczelni i w organizacjach krajowych, a także międzynarodowych.

Andrzej Jeżewski

Andrzej Jeżewski

Właściciel firmy Promet-Plast s.c.,
Lider Energetycznego Klastra Oławskiego,
Wiceprzewodniczący Rady Programowej
Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii


Czytaj więcej

Z inicjatywy Andrzeja Jeżewskiego powstał Energetyczny Klaster Oławski EKO, w skład którego wchodzą jednostki samorządu terytorialnego (miasto i gmina Oława oraz powiat) oraz kilkanaście firm (głównie ze stref przemysłowych). Energetyczny Klaster Oławski EKO otrzymał certyfikat pilotażowego klastra energii. Inwestycje realizowane przez Andrzeja Jeżewskiego zostały docenione przez zewnętrzne opiniotwórcze gremia. Kapituła Konkursu Tauron Rakiety Biznesu, wraz z miesięcznikami „Forbes” i „Newsweek”, przyznała firmie Promet-Plast pierwsze miejsce i nagrodę w kategorii Ekotrendy. W 2021 roku firma Promet-Plast otrzymała „Dolnośląski Gryf Nagroda Gospodarcza” Wyróżnienie Specjalne w kategorii Firma świadoma ekologicznie, natomiast Andrzej Jeżewski otrzymał międzynarodową nagrodę – statuetkę Zielonego Feniksa A.D. 2021 za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych.

Piotr Zawistowski

Piotr Zawistowski

Prezes Towarowej Giełdy Energii S.A.,
członek Zarządu
Europejskiego Stowarzyszenia
Giełd Towarowych


Czytaj więcej

Wykładowca z zakresu rynku energii w SGH w Warszawie, AGH w Krakowie, WSB w Dąbrowie Górniczej. Od ponad 20 lat jest związany z energetyką, obecnie jako Prezes Towarowej Giełdy Energii S.A., a wcześniej Wiceprezes ds. Handlowych w TAURON Polska Energia, Prezes Zarządu w TAURON Obsługa Klienta (spółce świadczącej usługi księgowe, IT, HR oraz kompleksową obsługę klientów Grupy TAURON). Od 2007 roku pracował na stanowiskach managerskich, pełniąc funkcję kierownika wielu projektów i zarządzając dużymi zespołami pracowników.

Monika Gawlik

Monika Gawlik

Dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła
w Urzędzie Regulacji Energetyki


Czytaj więcej

Ekspert w dziedzinie prawa energetycznego, w tym w zakresie taryfikowania rynku ciepła. Od maja 2020 r. Przewodnicząca Zespołu ds. Ciepłownictwa powołanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w celu wspomagania realizacji zadań regulatora w obszarze ciepłownictwa. Aktywnie uczestniczy w pracach nad regulacjami prawnymi z zakresu rynku ciepła i energii elektrycznej. Wieloletni pracownik URE (od 1999 r.). Od 2022 r. Dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła. Urzędnik służby cywilnej.

Barbara Adamska

Barbara Adamska

Prezes Polskiego Stowarzyszenia
Magazynowania Energii


Czytaj więcej

Ekspert w zakresie energetyki rozproszonej i magazynów energii, autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu fotowoltaiki, magazynowania energii oraz energetyki rozproszonej. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, członek Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, członek Rady Programowej Sieci Energetyki Rozproszonej, ekspert stały Parlamentarnego Zespołu Energii i Klimatu, w latach 2015-2019 ekspert stały Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii. Dyrektor sekcji magazynowania energii w Polskim Towarzystwie Fotowoltaiki, inicjatorka i od 2016 roku Przewodnicząca Kongresu Magazynowania Energii w Polsce. Przewodnicząca Rady Programowej czterech edycji Kongresu Magazynowania Energii w Polsce. Inicjatorka i Przewodnicząca Polskiej Delegacji na Energy Storage Europe. Założycielka i CEO firmy ADM Poland od 2013 roku świadczącej usługi doradcze na polskim rynku OZE.

Krzysztof Radomski

Krzysztof Radomski

Adwokat, Przewodniczący Rady Fundacji
Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych


Czytaj więcej

Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa energetycznego, obsłudze spółek prawa handlowego z tego obszaru, w szczególności kluczowego polskiego dystrybutora gazowego (OSD).

W latach 2007 – 2011 świadczył obsługę prawną jednej z największych spółek energetycznych w kraju, realizował nadto działania związane z due dilligence takich spółek oraz audyty prawne wybranych obszarów aktywności największych spółek energetycznych (w tym z branży gazowej) w Polsce. Krzysztof Radomski jest partnerem kancelarii prawnej, zajmującej się szeroko pojętym prawem energetycznym oraz gałęziami pokrewnymi, nieodłącznie związanymi z funkcjonowaniem podmiotów branży energetycznej. Jeden z Fundatorów założycieli, nadto Członek Rady Fundacji Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych we Wrocławiu, skupiającego ekspertów i menedżerów branży energetycznej.

foto-klaster
foto