W listopadzie ubiegłego roku przygotowaliśmy dla Państwa Raport „Gaz ziemny w procesie transformacji energetycznej w Polsce”, który w sposób kompleksowy analizował rolę paliwa gazowego w procesie odchodzenia od paliw kopalnych i wdrażania na dużą skalę odnawialnych źródeł energii w Polsce. Chcielibyśmy rozwinąć tę problematykę podczas zorganizowanej przez DISE debaty już 25 marca 2021 r., dyskutując o możliwych scenariuszach transformacji energetycznej w Polsce z wykorzystaniem gazu ziemnego oraz „gazów zielonych”.
TEMATYKA
- Definicja paliwa przejściowego,
- Umiejscowienia gazu ziemnego w europejskich strategiach oraz projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 r.,
- Szanse realizacji scenariusza odnawialnego – w jaki sposób przebiegałaby ścieżka polskiej transformacji energetycznej przy bezwzględnym podporządkowaniu się zielonej polityce unijnej i czy perspektywa odejścia od węgla do 2035 jest realna?
- Możliwości wykorzystania obecnej i budowanej infrastruktury gazowej w przyszłości, poprzez wprowadzanie do sytemu gazowego „gazów zielonych”,
- Rola zielonego wodoru w zwiększaniu elastyczności systemu elektroenergetycznego,
- Założenia do strategii łączenia sektorów gazowego, ciepłowniczego oraz elektroenergetycznego w Polsce (Sector Coupling),
- Dyrektywa o taksonomii i zakazie wykorzystania metanu w przyszłości.
PROGRAM DEBATY
11:00 – Wprowadzenie do debaty
11:05 – Prezentacja: „Rola gazu ziemnego w procesie transformacji energetycznej według Raportu DISE”
Remigiusz Nowakowski, Prezes Zarządu Fundacji DISE
11:25 – Panel dyskusyjny „Scenariusze transformacji energetycznej w Polsce – rola gazu ziemnego jako paliwa pomostowego”
Moderatorka: dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Kierowniczka projektu Elektroenergetyka, Forum Energii
Paneliści:
dr Robert Perkowski – Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych
PGNIG SA
Remigiusz Nowakowski – Prezes Zarządu Fundacji DISE
Antoni Bielewicz – Dyrektor programu krajowego, European Climate Foundation
Paweł Wróbel – Założyciel i szef firmy konsultingowej „Gate Brussels”
12:25 – Zakończenie debaty
UCZESTNICY DEBATY
dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk
Kierowniczka projektu Elektroenergetyka, Forum Energii
MODERATORKA
Czytaj więcej
Specjalizuje się w polityce i regulacjach energetycznych Unii Europejskiej, w szczególności w obszarach rynku wewnętrznego energii elektrycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz niskoemisyjnej transformacji. Przez pięć lat była kierownikiem najpierw projektu „Energia”, a następnie programu „Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityka Energetyczna” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, jednym z najbardziej uznanych zespołów analitycznych w Europie Środkowej. Wcześniej przez wiele lat zajmowała się problematyką sektora krajowego oraz regionalnych rynków energii elektrycznej w Urzędzie Regulacji Energetyki. Doktor nauk ekonomicznych, magister administracji. Jest autorką wielu publikacji dotyczących energetyki, łączących perspektywę polityczną i ekonomiczną. Regularnie komentuje sprawy energetyczne i międzynarodowe w mediach.
Remigiusz Nowakowski
Prezes Zarządu
Fundacji DISE
Czytaj więcej
Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu i wdrażaniu strategii biznesowych, zarządzaniu dużymi przedsiębiorstwami oraz projektami inwestycyjnymi w branży energetyczneji ciepłowniczej, a także doskonałą znajomość specyfiki sektora energetycznego oraz zasad działania rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego. Potwierdzone w praktyce zdolności przywódcze oraz umiejętność kierowania zespołami w otoczeniu międzynarodowym. Remigiusz uzyskał gruntowne wykształcenie w zakresie zarządzania, prawa i energetyki, zdobyte na prestiżowych uczelniach, m. in: Stanford University, Sustainable Banking Initiative, Certificate Course – Poland Energy Sector Executive Workshop, California, USA, Certificate Course in Leadership and Managerial Effectiveness w International Management Institute, New Delhi, Indie. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie jest Prezesem DISE. W latach 2015-2016 był Prezesem Zarządu TAURON Polska Energia (wiodący polski koncern energetyczny). W latach 2016-2019 był członkiem Rady Dyrektorów w EURELECTRIC.
dr Robert Perkowski
Wiceprezes Zarządu
ds. Operacyjnych PGNIG SA
Czytaj więcej
Pan dr Robert Perkowski jest ekonomistą, samorządowcem, doktorem nauk ekonomicznych. Jest absolwentem studiów podyplomowych “analityka zarządzania” Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle “ORGMASZ”, w którym ukończył Międzynarodowe Studia Doktoranckie. Przewód doktorski został otwarty i przeprowadzony w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W Prywatnej Wyższej Szkole Businessu i Administracji, w Warszawie ukończył dzienne studia magisterskie na dwóch specjalizacjach: marketing i kierowanie oraz finanse i bankowość. Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych.
Doświadczenie zawodowe zdobywał od 2001 r. odbywając staż w departamencie finansowym firmy “Dacon Corp. LTD” przy Queen’s University w Kanadzie. Następnie w 2002 r. rozpoczął pracę w resorcie sprawiedliwości, gdzie zajmował się m.in. opracowywaniem projektów planów finansowych w zakresie płac Służby Więziennej. W okresie 2006-2018 pełnił funkcję Burmistrza Miasta Ząbki. Jednocześnie pełnił funkcję prezesa jednej z korporacji samorządowych “Związek Samorządów Polskich”, świadczył również usługi szkoleniowe oraz uzyskał mandat radnego gminnego i powiatowego.
Pan dr Robert Perkowski pełni również następujące funkcje:
– Przewodniczącego Rady Nadzorczej w spółce Krajowa Spółka Cukrowa S.A.
– Członka Rady Nadzorczej EuRoPol GAZ S.A.
– Prezesa Zarządu Izby Gospodarczej Gazownictwa
– Członka Rady Fundacji PFN
– Przewodniczącego Rady Nadzorczej PGNIG GAZ TUW
Antoni Bielewicz
Dyrektor programu krajowego
European Climate Foundation
Czytaj więcej
Z fundacją związany od 2012 roku. W trakcie swojej pracy pełnił funkcję eksperta ds. komunikacji, koordynatora programu efektywności energetycznej, a także kierownika projektów na COP24 w Katowicach (2018). Przed rozpoczęciem kariery w sektorze pozarządowym przez kilkanaście lat pracował jako dziennikarz, redaktor i kierownik projektów w Harvard Business Review Polska i Computerworl), a także publikował na łamach najpopularniejszych dzienników i tygodników. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i kursu ICAN Institute Executive Management Program.
Paweł Wróbel
Założyciel i szef firmy
konsultingowej „Gate Brussels”
Czytaj więcej
Ekspert ds. regulacji UE z 15-letnim doświadczeniem pracy w Brukseli. Specjalizuje się w unijnej polityce energetycznej, klimatycznej, środowiskowej, a także budżetowej. W latach 2015-2018 pracował jako Dyrektor PKEE w Brukseli reprezentując polski sektor elektroenergetyczny. Wcześniej w latach 2010-2015 pracował w dwóch gabinetach Komisarzy ds. budżetu UE, a także w Dyrektoriacie KE ds. budżetu. Uczestniczył w pracach i negocjacjach wielu unijnych regulacji tworzących ramy prawne dla transformacji energetycznej. Autor wielu analiz z zakresu finansowania transformacji energetycznej, a także uwarunkowań kształtowanych przez unijną legislację.