dybowski2-rozwiniecie

W panelu dyskusyjnym pt. Morska energetyka wiatrowa sposobem na dekarbonizację polskiego miksu energetycznego, Jarosław Dybowski, Dyrektor ds. Energetyki PKN Orlen S.A. powiedział, że: do 2050 r. Orlen chce być neutralny pod kątem emisji. Poparł to uzasadnieniem, że spółka ma przygotowany bardzo precyzyjny plan do 2030 r., więc wie jakie działania musi podjąć, z jakich środków skorzystać oraz jakie inwestycje musi poczynić. J. Dybowski zapowiedział, że: w 2030 r. jedną z największych inwestycji Orlen będzie offshore. Pierwszym projektem w tej perspektywie czasowej będzie morska farma wiatrowa o mocy do 1200 MW. Jednakże zdaniem Dyrektora Dybowskiego plany spółki są o wiele szersze; ma powstać o wiele więcej projektów na Bałtyku i nie tylko będzie to polski offshore. W przemyśle rafineryjnym Orlen deklaruje redukcję emisji o 20%, a w energetyce o 33% do 2030 r.

Jarosław Dybowski stwierdził, że plan Orlenu jest bardzo konkretny, gdyż jest skoncentrowany na zwiększenie wydajności swoich produktów petrochemicznych. Nowe inwestycje mają być mniej agresywne dla środowiska. Dyrektor Dybowski powiedział, że opracowany już został program przejścia z zakładów opalanych węglem na paliwo gazowe. Podkreślił jednocześnie, że: gaz będzie rozwiązaniem przejściowym w procesie transformacji energetycznej, ale duży portfel OZE musi zostać wyrównany z gazem. Dodał on, że Orlen ma opracowane technologie magazynowania, lecz na razie jeszcze nie są dostępne ze względu na wysoki koszt. Stąd Orlen zamierza połączyć offshore z innymi technologiami, które pozwolą osiągnąć cel neutralności klimatycznej.

J. Dybowski zapowiedział, że w przyszłym roku Orlen będzie miał już wszystkie zezwolenia niezbędne dla realizacji inwestycji offshore, a obecnie pracuje w zakresie inżynieryjnym, nad łańcuchem dostaw, prowadząc bardzo zaawansowane rozmowy dotyczące różnego rodzaju umów, przeprowadza odwierty geologiczne i badania środowiskowe. Projekt offshore rozpoczęliśmy 2 lata temu, a już dziś jesteśmy mocno zaawansowani w tym zakresie, z czego się ogromnie cieszę– dodał. Celem Orlen jest rozpoczęcie instalacji offshore w 2024 r. i planowe ukończenie jej w 2026 r. w zależności od m.in. czynników pogodowych, ale wciąż istotne jest przyjęcie oczekiwanych ram prawnych. Dziś dla Orlen nas ważne jest, by znaleźć finansowanie warunkujące powodzenie projektów, więc do końca roku będą prowadzone przez spółkę rozmowy z instytucjami finansowymi. Jednocześnie Orlen prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, pozostając w przekonaniu, że do końca roku zostaną one sfinalizowane.

Swoją wypowiedź J. Dybowski zakończył, mówiąc, że: konieczne jest dziś zwrócenie uwagi na łańcuch dostaw, gdyż musimy dogadać się z lokalnymi portami, które będą mogły obsługiwać farmy w przyszłości oraz z dostawcami stali. Dziś jest to wyzwanie, gdyż robiąc to po raz pierwszy musimy zbudować całą infrastrukturę od zera.