Szanowni Państwo,

Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych już po raz trzeci miał przyjemność i zaszczyt współpracować ze Studiem4u przy organizacji GAZTERMU. Ta szczególnie zasłużona dla profesjonalnej debaty o polskim gazownictwie konferencja po raz dwudziesty pierwszy zgromadziła w Międzyzdrojach wybitne grono  menadżerów i specjalistów branży gazowniczej.

Tak jak przed rokiem GAZTERM miał zasięg międzynarodowy. Centralnym wydarzeniem pierwszego dnia Konferencji był: „Szczyt gazowy USA – Trójmorze”, w którym uczestniczyli liczni goście reprezentujący amerykańską branżę gazowniczą (m.in. Cheniere), a także międzynarodowe ośrodki eksperckie (Baringa) i akademickie (Uniwersytecie Rice’a w Houston). Okazją do wymiany doświadczeń i opinii na temat przyszłości polsko-amerykańskiej współpracy gazowej oraz sytuacji na rynkach międzynarodowych stał się panel dyskusyjny Potencjał i zakres współpracy gazowej USA – Trójmorze”. Amerykańscy eksperci wzięli także udział w panelu dyskusyjnym dedykowanym pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla, dzieląc się swym bogatym doświadczeniem. To ciekawe wydarzenie zorganizowane zostało przy współpracy z Izbą Gospodarczą Gazownictwa oraz Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie Metanu z Kopalń Węgla.

Drugi dzień obrad, którego gospodarzem był PGNiG Obrót Detaliczny, koncentrował się na aktualnych kwestiach związanych ze stanem i perspektywami rozwoju krajowego rynku gazu. W naszej ocenie prelegenci i uczestnicy dyskusji zdołali odnieść się do praktycznie wszystkich  segmentów polskiego rynku gazu przedstawiając jednocześnie konkretne propozycje działań na rzecz ich rozwoju.

Imponujący ładunek merytoryczny konferencji przedstawiany równolegle z polskiej, europejskiej i amerykańskiej perspektywy pozwala na sformułowanie kilku ważnych   wniosków:

  • Gwałtowny rozwój wydobycia gazu ziemnego w USA jest katalizatorem zmian na rynkach gazu w skali światowej.
  • W stosunkach polsko-amerykańskich zaistniało polityczne wsparcie, wyrażone na najwyższym – prezydenckim szczeblu, dla rozwoju handlu gazem pomiędzy oboma państwami.
  • Inicjatywa Trójmorza tworzy odpowiednie ramy polityczne dla integracji narodowych rynków gazu i oparciu ich bezpieczeństwa o zdywersyfikowane szlaki transportowe i nowe źródła zaopatrzenia.
  • Zdefiniowano dwa kluczowe warunki dla powodzenia amerykańsko – trójmorskiej współpracy gazowej: satysfakcjonujące dla wszystkich stron warunki handlowe oraz rozwój odpowiedniej infrastruktury transportowej po obu stronach Atlantyku.
  • Polski rynek gazu ma przed sobą bardzo ciekawe perspektywy rozwoju, szczególnie w nowych niszach takich jak LNG i CNG, które stają się ciekawym rozwiązaniem dla transportu, czy dla wielu miejscowości pozbawionych dostępu do sieci dystrybucyjnej.
  • Metan z pokładów węgla jest bardzo obiecującą gałęzią biznesową, która posiada potencjalnie znaczenie dla stanu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Na drodze do komercyjnego uruchomienia produkcji wciąż jest jednak do pokonania wiele barier natury technologicznej i regulacyjnej. W tym zakresie doświadczenia amerykańskie będą bardzo pomocne.

O wysokiej randze jaką osiągną GAZTERM świadczył skierowany do jego uczestników list Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytany przez ministra Krzysztofa Szczerskiego. Patronatu honorowego konferencji udzielił natomiast Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, który także skierował swoje przesłanie drogą listowną.

Poprzeczka dla kolejnej edycji konferencji  została postawiona bardzo wysoko. Jesteśmy jednak przekonani, że  realizacja kolejnych ambitnych  planów przyniesie odpowiednią satysfakcję dla uczestników i gości GAZTERMU w kolejnych latach. Zapraszamy zatem za rok do słonecznych Międzyzdrojów, które stały się centrum międzynarodowej debaty na temat  gazu ziemnego.