Dążenie do neutralności klimatycznej związane jest m.in. z koniecznością transformacji polskiej energetyki w kierunku bezpiecznych, zeroemisyjnych i stabilnych źródeł wytwarzania. Proces ten przyniesie wymierne i tak bardzo pożądane pozytywne efekty ekologiczne zwiększając równocześnie szanse na utrzymanie i wzmacnianie konkurencyjności naszej gospodarki. Powodzenie tych planów zależy jednak od dostępności wysoko wykwalifikowanych kadr na rynku pracy. Umiejętność dostosowania się polskich uczelni technicznych do konieczności intensywnego i adekwatnego do współczesnych wyzwań kształcenia kadr na potrzeby energetyki w dużej mierze zadecyduje o dynamice procesu transformacji energetycznej, a zwłaszcza o rozwoju branży jądrowej.
Potrzebni będą specjaliści, tysiące specjalistów.
Koniecznym staje się więc koordynacja programów edukacyjnych pomiędzy polskimi uczelniami technicznymi i wzajemna wymiana doświadczeń w tej materii. Tylko zakrojony na szeroką skalę intensywny program szkolenia kadr technicznych zagwarantuje, że na rynku pracy nie zabraknie w przyszłości np. inżynierów nuklearnych.
Pozytywnym przykładem takiej koordynacji jest porozumienie zawarte w tym roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji i Nauki a czołowymi polskimi uczelniami technicznymi (AGH, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Koszalińska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warszawski), a także koncernem multienergetycznym ORLEN SA, które zakłada opracowanie programu kształcenia na kierunku energetyka jądrowa oraz organizację i uruchomienie lub reaktywację studiów pierwszego oraz drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim na tym kierunku już od roku 2023/2024. Ma to być odpowiedź na potrzeby rozwoju polskiego programu jądrowego, zwłaszcza w obszarze budowy małych reaktorów jądrowych. Zapowiadane jest również powstanie oddzielnego programu rozwoju energetyki jądrowej i badań nad tym sektorem energetyki wspieranych m.in. przez granty w ramach Akademii Kopernikańskiej. Spółka ORLEN Synthos Green Energy zapowiedziała też budowę Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej, w skład którego wchodzić będzie Centrum Treningowe dla przyszłych operatorów elektrowni jądrowych.
Mamy świadomość, jak wielkie to wyzwanie dla polskich uczelni i dlatego z całych sił wspieramy ten wysiłek podejmując szereg własnych inicjatyw promujących zalety rozwoju branży jądrowej, ale również wielu innych technologii bezemisyjnych i przyjaznych środowisku.
Jako DISE od lat staramy się uczestniczyć w promocji wiedzy na temat pozytywnych aspektów transformacji energetycznej, ale również związanych z nią wyzwań i konsekwencji. Tworzymy platformy do dyskusji, konfrontacji różnych pomysłów i wizji, które mają przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej w tym obszarze. Naszym sztandarowym projektem jest organizowany cyklicznie od 9 lat Kongres Energetyczny we Wrocławiu gromadzący najwybitniejszych specjalistów i ekspertów branży energetycznej, przedstawicieli świata nauki
i biznesu, przemysłowców, samorządowców i polityków. To doskonała przestrzeń do nieskrępowanej wymiany poglądów, idei i argumentów.
Współpracujemy z wieloma instytucjami, uczelniami, Think Tankami, organizujemy wyjazdy studyjne, które pozwalają przyjrzeć się rozwiązaniom wdrażanym w innych krajach i pogłębianiem naszej wiedzy o najnowocześniejszych technologiach w energetyce. Uczestniczymy w licznych konferencjach angażując się w wypracowywanie stanowisk i rekomendacji dla decydentów. W sposób szczególny zwracamy uwagę na te obszary transformacji energetycznej, które promują nowe, bezpieczne technologie, takie jak np. modułowe reaktory jądrowe.
Nie zapominamy też o programach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, którym wyjaśniamy jak funkcjonowanie człowieka wpływa na środowisko naturalne i jak przeciwdziałać działaniom, które szkodzą naszej planecie.
Musimy wspierać zaangażowanie jednostek naukowych i badawczych w procesy związane z edukacją przyszłych, potencjalnych inżynierów, techników, operatorów, specjalistów.
Jesteśmy w pełni świadomi, jak ważny jest dostęp do edukacji, zwłaszcza w branżach technologicznych, dlatego wspieramy i będziemy wspierać inicjatywy prowadzące do rozwoju i dające możliwości nabycia nowych kwalifikacji.
Studentów zachęcamy do zaznajomienia się z tematem – stawiamy na Was!
Zespół DISE