RELACJA – XV EUROPEAN ECONOMIC CONGRESS
(EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY)

W dniach 24-26 kwietnia bieżącego roku, w Centrum Kongresowym w Katowicach, odbył się XV Europejski Kongres Gospodarczy. W wydarzeniu udział brało 11 tys. uczestników stacjonarnych oraz 7 tys. śledzących dyskusje online. Ponad 1200 prelegentów wzięło udział w prawie 170 sesjach tematycznych, wśród których nie mogło zabraknąć tematów związanych z gospodarką i transformacją energetyczną.

Remigiusz Nowakowski, Prezes DISE, poprowadził panel „Gaz, energetyka, przemysł”. Wstępem do dyskusji było przedstawienie wniosków z najnowszego raportu DISE „Gaz zakładnikiem geopolityki”, a sama późniejsza rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego dla sektorów przemysłu, energetyki i ciepłownictwa wobec wpływu czynników geopolitycznych. Prelegenci dyskutowali o przyszłości gazu w odniesieniu do procesu elektryfikacji; możliwych scenariuszach w związku z zakłóceniem łańcuchów dostaw; perspektywach wdrożenia gazów odnawialnych i nie tylko. Prezes DISE uczestniczył również w panelu „Gaz i bezpieczeństwo”.

W takcie Kongresu nie zabrakło również tematów związanych z małymi reaktorami jądrowymi. W panelu „SMR, czyli atom na miarę”, udział wziął Dawid Jackiewicz – Wiceprezes Zarządu DISE. Dyskusja dotyczyła zagadnień związanych z technologią SMR oraz przedstawieniem jej jako alternatywy dla wielkoskalowej energetyki jądrowej. Poruszone zostały również kwestie projektów, inwestorów, lokalizacji oraz procesów powstawania elektrowni.

Relacje z poszczególnych paneli dostępne są na stronie organizatora.

„Gaz, przemysł, energetyka”: https://www.eecpoland.eu/2023/pl/panel/5920.html

„Gaz i bezpieczeństwo”: https://www.eecpoland.eu/2023/pl/panel/5941.html

„SMR, czyli atom na miarę”: https://www.eecpoland.eu/2023/pl/panel/5950.html

 


 

Źródła:

  1. https://www.eecpoland.eu/2023/pl/wiadomosci/xv-europejski-kongres-gospodarczy-w-katowicach-przyniosl-nowe-rekordy,3103.html
XV Europejski Kongres Eneregtyczny
XV Europejski Kongres Eneregtyczny